Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Selge

SELGE ANTİK KENTİ

Antalya İli, Manavgat İlçesi, Altınkaya (Zerk) Mahallesinde yer almaktadır. Antalya- Manavgat Karayolunun Taşağıl  yol ayrımından itibaren kuzeye doğru Köprüçay Irmağını takip eden 55 km. uzunluğunda asfalt bir yolla ulaşılır.  İlçe Merkezine 80 km. mesafededir.

Selge Antik Tiyatrosu

Pisidya Bölgesinin önemli kentlerindendir. Bağlantısı Eurymedon (Köprüçay) vadisi üzerinden Pamfilya kentleri iledir.Ticaretini Aspendos’un bu ırmak ağzındaki Limanıyla yürütürdü ve Aspendos’la kurduğu para birliği ile de ilişkiler pekişmişti. Bu doğal bağımlılık nedeniyle de M.S. 25 yılında Pamfilya eyaleti sınırları içine çekilmişti. Kuruluşu sonradan yazılan Helen destanlarında Kalchas’a bağlanır. Bir yerli Anadolu kenti olduğu gerçeği ise paralar üzerinde okunan Estlegiiys adından anlaşılır. Yöre M.Ö.547 Pers istilası öncesinde Lidya krallığına bağlı idi. M.Ö.334’de Makedonyalı İskender gelene kadar  da Pers egemenliği altında idi. İskender’e zorluk çıkarmayışının ödülünü Helenistik Devir de (M.Ö.330-M.S.30) bağımsız oluşları ile alırlar.
 
Selge Antik Tiyatrosu

En parlak zamanını Roma Dönemi’nde almış, Strabona göre nüfusun 20.000 kişiye çıktığı zamanlar olmuştur. Bu süreç halkın Hıristiyanlaştığı Bizans Dönemi’ne kadar sürer. M.S 13.yy’da Türkler ile el değiştirir ve Selge’den uyarlanan Zerk adıyla göçer bir yerleşime dönüşür. Bugünkü şehir kalıntıları çoğunlukla surlardan ve akropolisten oluşmaktadır. Gymnasium, stoa, stadium ve bazilika kalıntıları günümüze kadar gelmiştir. Bununla beraber iki tapınağın temel hatları da kalmıştır. Günümüze ulaşan en sağlam yapı M.S. 3 yüzyılda restore edilen tiyatrodur. Köprüçay Irmağı üzerinde ve onu takip eden yol güzergâhında çok sayıda antik yapı bulunmaktadır. (Kemer Köprü, Böğrüm Köprü, Antik Yol, Garnizon Binaları, Su Yolu, Şapel vb.)

Selge

Selge aynı zamanda bir çok endemik canlı türünü barındıran ormanları, doğa harikası bir jeolojik oluşuma sahip kalyonları, peyzaj değeri yüksek bir rekreasyon alanı olan Köprülü Kalyon Milli Parkı sınırları içinde kalmaktadır.

 Selge Kemer Köprü

Selge Böğrüm Köprü