Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Antiochia ad Cragum

Antik Çağ'da Dağlık Kilikya olarak bilinen bölgede ve Akdeniz kıyısında konumlanan Antiochia ad Cragum Antik Kenti, Gazipaşa ilçesi Güneyköy Mahallesi sınırları içinde yer alır. Bir kıyı kenti olmasına rağmen, kent merkezi deniz seviyesinden yaklaşık 300-350 metre yükseklikte; çeşitli yönlerden kayalık ve sarp yamaçlarla çevrilen bir konumdadır. Kent, adını Kommagene Kralı IV. Antiochus’tan alır.

Roma ve Bizans dönemlerinde de yerleşim görmüş olan Antiochia ad Cragum'un kalıntıları üç yükselti üzerinde bulunur. Birinci bölümde sütunlu cadde, agora, hamam, zafer takı ve kilise kalıntıları görülebilir. İkinci bölüm, Kilikya bölgesine özgü mezar yapılarının bulunduğu nekropol alanıdır. Üçüncü bölüm ise denize uzanan sarp kayalar üzerindeki Orta Çağ kale kalıntılarından oluşur. 

Büyüleyici Akdeniz manzarası eşliğinde Antiocha ad Cragum Antik Kenti'ni ziyaret etmişken; kentin içinden ilerleyerek ulaşılabilen ve kıyı kalıntıları arasında yer alan, doğa harikası Delik Deniz-Kral Koyu'nda deniz keyfi yapmayı unutmayın.

Antiochia Ad Cragum.JPG

Antiochia Ad Cragum_2.JPG