Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Antalya Kültür Envanteri

    Ö N S Ö Z

    Uygarlık, insan aklının ve işbirliğinin yaşamsal ürünüdür. Bu bağlamda binlerce yıllık uygarlık tarihi olan Anadolu coğrafyasında hep ilklere imza atan Antalya, şimdi yeni bir çalışmaya daha öncülük etmenin gururunu taşımaktadır.

    Binlerce yıllık uygarlık tarihi içerisinde, insanın doğrudan veya doğa ile birlikte yaptığı  ve "kültürel ve doğal miras" diye adlandırdığımız değerlerin korunması hususu bugün çağımızda insanlığın ortak sorunu olarak kabul edilmekte ve üzerinde önemle durulmaktadır. Kültürel ve doğal değerler bakımından çok az coğrafyanın sahip olabildiği bir zenginlik ve çeşitliliğe sahip olan Antalya'da bu mirasın korunması hepimizin görev ve sorumluluğundadır.

    Tarih, insanlığın ortak mirası ve belleğidir. Bu anlayıştan hareketle Antalya'nın tarihini, arkeolojisini, sivil mimari örnekleri ile doğal ve kültürel dokusunu belirleyen Antalya  Kültür Envanterinin oluşturulması gayretli çalışmalarla sonuçlandırılmıştır. İl ölçeğinde gerçekleştirilen bu önemli çalışma ile Antalya'nın arkeolojik ve kültürel varlıkları haritası çıkarılmış Merkez ve ilçelerimizin kültür varlıkları ayrı ayrı kitaplarda toplanmıştır. Antalya Kültür envanteri, bilimsel çalışmalara kaynaklık yaparken, planlama ve koruma çalışmalarına da mutlaka kolaylık sağlayacaktır. Tespit edilmeyen hiç bir kültürel ve doğal değerin korumasının da yapılamayacağı gerçeğinden hareketle, Antalya ilinde oluşturulan envanterler  ilgililerin kullanımını sağlayacak biçimde 8 cilt halinde yayına dönüştürülmüştür.

    Kültürel mirasımızın korunması için yasal düzenlemelerin yapılması zorunluluğu tartışılmaz bir gerçektir. Ancak korumanın diğer bir önemli ayağının da bu mirasımızın neler olduğunun bilinmesi ile kayıt altına alınması suretiyle bu bilginin paylaşılması olduğunda tereddüt bulunmamaktadır.

    Kültürel ve doğal değerlerimizin korunmasına yönelik olarak Antalya Valiliği tarafından 8 cilt halinde gerçekleştirilen  Antalya kültürel ve doğal miras envanterinin ilgilenenlere yararlı olması temennimdir.

    Saygılarımla. 

 Alâaddin YÜKSEL
   Antalya Valisi

Merkez
Alanya
Akseki - Gündoğmuş - İbradı -Gazipaşa
Demre 
Kaş
Kemer-Kumluca-Finike
Korkuteli-Elmalı  
Manavgat-Serik