Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Spor Turizmi

Antalya, sahip olduğu doğal ve coğrafi özelliklerin yanı sıra, kolay ulaşım olanakları ve yüksek hizmet kalitesi sunan çok sayıda donanımlı tesisiyle, spor turizmi kapsamında değerlendirilebilecek çeşitli faaliyetler için tercih edilen illerimizin başında gelmektedir. Yıl boyunca,  furbol, basketbol, voleybol, hentbol, golf, tenis, bisiklet, judo, halter, yüzme, eskrim... gibi pek çok spor dalında gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası düzeydeki spor turnuvalarının yanında; sualtı sporları, yamaç paraşütü, dağcılık, rafting, motocross, kayak…gibi farklı alanlarda da gerek amatör ve profesyonel sporcular gerekse adrenalin tutkunu yerli ve yabancı turistlere yönelik çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

1991 yılından bu yana Alanya'da gerçekleştirilen triathlon yarışları; plaj voleybolu ve plaj hentbolu şampiyonaları; ilk etapları Alanya, Antalya, Kemer ve Elmalı'da tamamlanan ve dünyanın tek “kıtalararası bisiklet turu” organizasyonu olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu; Antalya'da gerçekleştirilen Turkish Airlines Open Golf Turnuvası; Kaş'ta gerçekleştirilen Avrupa ve Dünya Serbest Dalış Outdoor Şampiyonaları, Fethiye'den Side'ye uzanan 808 km.lik parkuruyla Taurus Iron Bike, Kemer'de düzenlenen Paris 2 Batığı Dalış Etkinlikleri; Sea to Sky, Run to Sky ve Down Olympos Enduro Yarışları...,  uluslararası ölçekte gerçekleştirilen spor müsabakalarından yalnızca birkaçıdır. 2017 yılı boyunca ilimizde; tekvando, judo, güreş, kick boks, okçuluk ve satranç spor dallarında da uluslararası düzeyde turnuvalar gerçekleştirilmiştir. 

Ulusal ve uluslararası organizasyonların dışında, kentin pek çok farklı noktası, yılın dört mevsiminde spor ve adrenalin tutkunu misafirleri cezbedecek çeşitli spor etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. 290 km’sini kumsalların oluşturduğu; 640 km sahil bandına sahip Antalya kıyıları, yatçılık, yelkenli, deniz kayağı ve surf gibi su sporları için oldukça elverişliyken; Manavgat Beşkonak'ta konumlanan Köprülü Kanyon, Alanya – Güzelbağ yolu üzerinde bulunan Alara Çayı, Manavgat'ta Manavgat Çayı, Alanya'da Dim Çayı ve kent merkezinde yer alan Düden Çayı'nda rafting sporları yapılabilmektedir. Kış aylarında, kent merkezine 50 km uzaklıkta bulunan Saklıkent, kayak tutkunları için cazibe merkezi konumundayken; Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan 509 km. uzunluğundaki tarihi Likya yolu, ilkbahar ve sonbahar aylarında yürüyüş ve doğa tutkunlarını bekleyen öncelikli rotalardan olmaktadır.  Kemer, Kalkan, Falezler, Sıçan Adası, B24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı, Uluburun Antik Batığı, Gelidonya Antik Batığı, Fransız (Sosyete) Batığı, Kaş Uçak Batığı, Paris Batığı, Gök Mağarası ve Suluin Mağarası'nda su altı dalış; Kemer Tahtalı Dağı, Alanya Yassı Tepe ve Kaş Asas Dağı'nda ise yamaç paraşütü sporları yapılabilmektedir. Bunlar dışında Antalya, ılıman iklim yapısı ve zengin coğrafyasıyla, doğa yürüyüşü, dağcılık, kampçılık, kaya tırmanışı... gibi doğa sporlarına uygun çok sayıda lokasyon seçeneği sunmaktadır.

Antalya'nın ülkemizde ve dünyada spor turizmiyle adını duyuran kentlerden biri olması, kentte turizmin 12 aya yayılması ve spor turizminden önemli miktarda gelir elde edilmesinde önemli payı olan spor dallarından biri de futboldur. Elverişli doğal ve coğrafi koşulların yanı sıra, sahip olduğu ulaşım, altyapı ve tesis olanaklarıyla Antalya, futbol turizmi faaliyetleri açısından dünya çapında tercih edilen ve bu alanlarda sunduğu hizmet kalitesini yükseltmeye devam eden önemli bir spor turizmi destinasyonu konumundadır.

Yurt içinden olduğu kadar, yurt dışından çok sayıda ülkenin üst ve alt lig futbol takımları; devre arası kampları, turnuva organizasyonları ya da antrenman programları için dünya standartlarında tesisleriyle hizmet veren Antalya'yı tercih etmektedir. Rusya, Ukrayna, Romanya, Belarus, Özbekistan, Kazakistan, Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya, Makedonya, Polonya, Çekya, Bulgaristan, Macaristan, Arap ülkeleri ve İran..., gibi farklı kıtalardan ülkelerin futbol takımları kamp dönemlerinde Antalya'ya gelerek başta Belek'te olmak üzere, Kundu, Kemer, Tekirova, Alanya, Manavgat, Side gibi, ilimizin farklı turizm noktalarında konumlanan tesis ve sahalardan faydalanmaktadır. Antalya merkez ve ilçelerinde,  uluslararası kriterlerde 200'e yakın çim yüzeyli antrenman sahası ve 1'i Alanya'da, 2'si merkezde olmak üzere 3 büyük stadyum bulunmaktadır. 

Spor turizmi kapsamında, 2018 yılı itibarıyla 20 farklı ülkenin süper lig ve alt liglerinden yaklaşık 1500 futbol takımının Ocak – Nisan ayları arasındaki kamp döneminde ilimizde ağırlanması ve yaklaşık 100 milyon Euro gelir elde edilmesi beklenmektedir.

Golf Turizmi 

Antalya'nın spor turizminde önemli bir destinasyon olarak anılmasına katkı sağlayan spor branşlarından biri de hiç şüphesiz ki golftür. İlimiz, eşsiz doğal ve tarihi dokusu ile uygun coğrafi koşullarının yanında, golf sporu ve turizmi adına gerçekleştirilen yatırımlar sonrası art arda hizmete giren nitelikli tesis ve uluslararası standartlardaki sahalarıyla, yurt içi ve dünyadan çok sayıda golfseverin buluşma noktası olmuş; ülkemiz tanıtımına da büyük katkı sağlayan, uluslararası düzeydeki golf turnuvalarına ev sahipliği yapmıştır.

Antalya'nın Serik ilçesinde konumlanan Belek turizm bölgesi, ülkemizin en önemli golf turizmi destinasyonudur. Bölgede, zengin yeme – içme, alışveriş ve eğlence olanaklarıyla bütünleşik, yüksek kalitede hizmet veren konaklama tesisleriyle bir arada kurulan ve doğa ile iç içe düzenlenen golf sahaları, Antalya'ya gelen golf severlere hem spor hem de eğlenceli ve keyif dolu bir tatil fırsatı sunmaktadır.

2008 yılında Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) tarafından  Avrupa'da Yılın En İyi Golf Bölgesi ödülüne layık görülen  Belek'te yıl içinde 50'nin üzerinde ulusal ve uluslararası düzeyde turnuva düzenlenmektedir. Bunlar arasında, dünyadaki en önemli amatör golf turnuvası olma özelliği taşıyan Turkish Airlines World Golf Cup, Avrupa'nın en yetenekli genç golfçülerini buluşturan Turkish Airlines Challenge ve Avrupa Turu Rolex Serisi'ndeki 8 turnuvadan biri olan Turkish Airlines Open Golf Turnuvaları da yer almaktadır. 2017 yılında 5.si düzenlenen Turkish Airlines Open, her yıl Avrupa'nın en iyi golfçülerinin katılımıyla gerçekleşmekte ve 50'nin üzerinde ülkede naklen yayımlanarak ülke tanıtımımıza da büyük katkı sağlamaktadır.

İlimizde, 10 adedi Belek Turizm Merkezinde ve 1 adedi Manavgat'ta olmak üzere toplam 11  golf tesisi bulunmaktadır. Tamamı Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli ve halen işletmeye açık olan bu tesislerin bünyesinde, 15'i Belek'te olmak üzere, toplam 16 golf sahası bulunmakta olup, sahaların ağırlıklı bölümü 18 ve 27 deliklidir. 2015, 2016 ve 2017 yılları içinde, Belek'te bulunan golf sahalarında oynanan toplam oyun sayısı 940.000'e ulaşmıştır.

Turkish Airlines Challenge Tour, Turkish Airlines Open 2018, Maxx Royal Cup ve Türkiye Golf Turu ayaklarının da bulunduğu, ulusal ve uluslararası olmak üzere, çok sayıda golf turnuvasına ev sahipliği yapmaya hazırlanmaktadır.

İlimizde; turizmin 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm uygulamaları açısından olduğu kadar, sağladığı yüksek gelir ve ülkemiz tanıtımına yaptığı katkı dolayısıyla da önemli bir yere sahip olan golf turizminin daha ileri noktalara gelebilmesine yönelik çabalar devam etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Valiliğimizin ortak çalışmaları doğrultusunda Alanya ilçesinde de golf turizmi için yeni alanlar belirlenmiş olup; bu alanların golf turizmine kazandırılması amacıyla çalışmalar yapılmaktadır.

İLÇE ADI

TESİS ADI

TESİS ADRESİ

TELEFON

FAKS

E-POSTA – WEB ADRESİ

Serik

Antalya Golf Club

Belek Turizm Merkezi Üçkum Tepesi Mevkii Yeni Mahalle No: 22

+90 242 725 59 70

+90 242 725 59 71

reservation@agc.com.tr

www.agc.com.tr

Serik

Carya Golf Club

Kadriye Mah. – Belek Turizm Merkezi

+90 725 63 14 – 15

+90 242 725 62 00

info@caryagolf.com

www.caryagolf.com

Serik

Cornelia Golf Club

İskele Mevkii - Belek

+90 242 710 16 00

 

www.corneliaresort.com

Serik

Gloria Golf Resort

Belek Mah. Turizm Cad. No: 12/A/A

+90 242 710 06 00

+90 242 710 06 33

info@gloria.com.tr

www.gloria.com.tr

Serik

Kaya Palazzo Golf Club

Üçkum Tepesi – Belek

+90 242 710 40 00

+90 242 710 40 40

palazzobelek@kayahotels.com.tr

www.kayahotels.com

Manavgat

Lykia World&Links Golf Antalya

Denizyaka Mah. Kamışlı Göl Küme Evleri No: 1

+90 242 744 26 00

 

info@lykiaworld.com

www.lykiaworld.com

Serik

Montgomerie Maxx Royal Golf Club

İskele Mevkii Turizm Cad.- Belek

+90 242 710 27 00

+90 242 710 27 30

info@montgomeriemaxxroyal.com

www.montgomeriemaxxroyal.com

Serik

National Golf Club

Kadriye Mah. Çamlık Caddesi - Belek

+90 242 725 46 20

+90 242 725 46 23

info@nationalturkey.com

www.nationalturkey.com

Serik

Robinson Club Nobilis

Acısu Mevkii – Belek

+90 242 710 03 00

 

nobilis@robinson.com

www.robinson.com

Serik

Sueno Golf Club

Kadriye Mah. - Belek

+90 242 710 30 00

+90 242 710 30 09

info@sueno.com.tr

https://golf.sueno.com.tr

Serik

Titanic Golf Club

Üçkum Tepesi Mevkii – Belek

+90 725 53 03

+90 725 41 29

www.titanicgolfclub.com