Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Genel Bilgiler

Nüfus

2000 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre, ilçe merkezinin 25.081, Beykonak Beldesi'nin 8.922, Çavuşköy Beldesi'nin 2.556, Mavikent Beldesi'nin 9.276, ve 24 köyün toplam 15.535 nüfusu ile birlikte ilçenin toplam nüfusu 61.370 dir.

Coğrafi Özellikler

Kumluca İlçesi, Batı Akdeniz bölümünün, Antalya Körfezi'nin batı kısmındaki Teke Yarımadası diye adlandırılan Antalya Körfezi ile Fethiye Körfezi hizasında Akdeniz'e doğru uzanan uzantı üzerinde ve Antalya’ya 90 km uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü 1253 km2'dir. İlçenin güneyinde Akdeniz, batısında Finike ilçesi, batı ve kuzeybatı yönünde Elmalı ilçesi bulunmaktadır.

İlçe üç tarafı dağlarla çevrili, denizden kuzeye doğru uzanarak tatlık mevkiinde son bulan verimli bir ova üzerinde yer almaktadır. Bu ovanın doğuya doğru uzantısı üzerinde Mavikent beldesi bulunmaktadır. Ova üzerinde Mavikent'ten başka altı köy daha vardır. İlçenin kuzeyindeki dağlar gittikçe yükselerek Beydağları'na kadar uzanan engebeli bir arazi oluşturmuştur.

İklim

Kumluca'da yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçen tipik bir Akdeniz İklimi hüküm sürer. İlçe merkezine hemen hemen hiç kar yağmaz. Fakat Altınyaka, Gölcük, Kuzca, Büyükalan ve Dereköy gibi yüksek yerlere kış aylarında kar yağar.

Ekonomi

İlçe ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanmaktadır. İç kesimlerde halk seracılıkla geçinmektedir. Türkiye’nin sebze ihtiyacının büyük bir oranı bölgedeki üretimle sağlanmaktadır.