Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gezilecek Yerler

-İlçemiz, tarihi ve turistik değeri bulunan eserler yönünden oldukça zengindir.

-İlçemizde Perge Antik Kenti (Antik Tiyatro, Stadyum, Helenistik Surlar, Kilise ve Çeşmeler), Kurşunlu Şelalesi ve 3 adet halk plajı bulunmaktadır.

Perge Antik Kenti :

Perge; antik dönemde, üzerinde bulunduğu ticaret yolu nedeniyle önem kazanmış bir Pamphylia (Pamfilya) şehridir. Kent Helen, Roma ve Bizans egemenliği dönemlerini yaşamıştır. Bizans döneminde kent Hıristiyan dünyası için önemli bir merkez haline gelmiş, Hıristiyan dünyasının azizlerinden, St. Paul’un kenti ziyareti, buranın dinsel yönden önemini de arttırmıştır.
Perge Antik Kenti içerisinde 12.000 kişilik seyirci kapasiteli tiyatro, 27.000 kişilik stadyum, Roma kapısı, Helenistik Surlar, Helenistik Kapı, Geç Devir Kapısı, kilise, çeşmeler, hamam, agora, sütunlu cadde, Akropol, Nekropol, Palestra, Bazilika ve dükkân yerleri bulunmaktadır.

Kurşunlu Şelalesi:

Antalya Isparta karayoluna 7 km. uzaklıkta yer almaktadır. Kurşunlu Şelalesi'ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Bu alan 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır. Şelale ve piknik yeri 33 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.
Piknik alanı içinde; manzara seyir terasları, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları, içme suyu, vardır. Kurşunlu Şelalesi'nin 394 hektarlık bölümü 1991 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.
Kızılçamın hakim olduğu alanda yer yer tek veya küçük gruplar halinde doğu çınarı, defne, harnup, yabani zeytin, sakız ağacı, söğüt ve incir ağaçları bulunmaktadır.

Ağalar Camii:

1800’lü yılların başında Perge Antik Kenti’nin taşları kullanılarak inşa edilmiştir. Ağalar Cami özellik, teknik ve malzeme açısından Türkiye’nin sayılı camilerden biridir. Perge Antik Kenti’nden alınan ve bazılarının üzerinde antik döneme ait yazıların yer aldığı taşlar kullanılarak inşa edilen yapı günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Tamamen Perge Antik Kenti'nden getirilen taşlar ve çok iyi işçilikle yapılan tarihi Ağalar Camii; Aksu Belediyesinin girişimleri, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 2016 yılında restore edilmiştir.